• arabadan anlayan sözlük yazarları

  .
  Otomobil: Şehir içi ve şehir dışı karayollarında, insan naklinde kullanılan kendinden tahrikli vasıta. Otomobil, gücünü; buhar, elektrik, gaz, petrol gibi enerji kaynaklarından temin eder. En çok kullanılan güç üreticisi petrol ile çalışan içten yanmalı motorlardır

  Çok sayıda insan taşıyan vasıtalara otobüs, ticari maksatla yük taşıyan vasıtalara ise kamyon denir. Sıvı yük taşıyan tankerler ve zirai gayelerle kullanılan traktörler de kendinden tahrikli vasıtalardır. Fakat otomobil denilince akla, en fazla altı kişi taşıyan küçük vasıtalar gelir. Otomobile, kullanma maksadına göre, binek arabası ve taksi de denir.

  Otomobilin bulunuşu ve seri imalatına geçilmesiyle insanların yaşayışında ekonomik ve sosyal değişiklikler meydana gelmiştir. Otomobil üretimiyle çelik, cam, sentetik maddeler, tekstil, kimya ve petrol sanayiinde gelişmeler oldu. Birçok parçadan meydana gelen otomobilin satış, bakım, tamir işlerini yürüten servisler, garajlar, galeriler açıldı. Bu arada hayvan gücüyle çalışan birçok vasıta ortadan kalktı. Otomobilin yaygınlaşması, yolların şeklini de değiştirdi. Birbirini kesmeyen düzgün asfalt yollar ve köprüler, tüneller inşa edildi.

  Otomobilin bulunuşu: Otomobilin bulunuşu 200 sene öncesine dayanır. Kendi gücüyle hareket eden bir vasıta düşüncesi, 18. yüzyılda makina çağının ilerlemesiyle gerçekleşti. ilk olarak 1705 senesinde ingiliz Thomas Newcomen ve 1760 senesinde James Watt, maden ocaklarında kullanılmak üzere, buharla çalışan makinaları yaptılar. 1801 senesinde ise ingiliz Richard Trevithick, buharla tahrikli ilk otomobili tatbikata koydu. Buhar elde edilmesi büyük hacim ve işçilik istediğinden, daha pratik

  çözümler üzerinde çalışmalar başladı. 1860 senesinde Alman August Otto, havagazı ile çalışan otomobili, 1886 senesinde ise Alman Gottlieb Daimler ve Karl Benz aynı anda ayrı ayrı dört zamanlı benzinli motoru buldular. Otomobilin 1900 ile 1960 arasında gelişmeleriyse daha çok ABD’de oldu. Otomobildeki önemli gelişmeler; batarya ile ilk hareket, ateşleme sistemi, karbüratör, süspansiyon sistemleri, fren hidrolik sistemleri, difransiyel ve lüksü arttıran diğer ilavelerdir. 1908 senesinde Henry Ford, otomobil imalinde seri imalat metodunu ortaya koyarak, süratli bir şekilde otomobil istihsalini arttırdı. Sayısı arttıkça fiyatlarda düşme olduğu için, otomobil herkesin sahip olabileceği bir nakil vasıtası haline geldi.

  Otomobil türleri: Otomobil talebinde artış, muhtelif firmaların değişik özelliklerde otomobil üretmesine yol açtı. ikinci Dünya Savaşından sonra kalite, emniyet, sürat, teknik özelliklerin gelişmesi yanında otomobil üretimi de artış gösterdi. Dünya üzerinde ismini duyuran en büyük otomobil firmaları olarak ABD’de Ford, Buick, Oldsmobile, Cadillac, Chevrolet; Almanya’da Mercedes-Benz, BMW, Opel, Volkswagen; Fransa’da Renault, Citroen, Peugeot; italya’daFiat, Alfa, Romeo, Ferrari; Kore’de Kia, Hundai; Japonya’da Datsun, Mazda, Nissan, Toyota, Subaru, isuzu, Mitsubushi, Suzuki bilinir; Rusya’da otomobil üretimi azdır. Moskvich marka otomobil, çok pahalı olduğu için az satılmaktaydı. 1966’da italyan Fiat patentiyle otomobil üretimine başladı. Rusya, Renault firması ile 1966 senesinde anlaşma yaptı ve Moskvich otomobilini yeniden düzenleyip piyasaya sürdü. Günümüzde Lada marka otomobilleri piyasada tanınmıştır.

  Otomobildeki sistemler: Modern bir otomobilin ana sistemleri, güç üretim sistemi, güç transfer sistemi, şase ve karoserdir.

  Otomobilde güç, motordan elde edilir. Motor, yakıt hava karışımlı kimyasal enerjiyi yakmak suretiyle mekanik enerjiye çevirir. Bu enerjiyi uygun bir kavrama ve dişli donanım aracılığı ile tekerleklere iletir. Motor ısısı, su veya hava soğutması ile kontrol edilir. Otomobilin hızı motora giren yakıt-hava karışımının artması ile artar. Otomobilin dönüşleri direksiyon ve difransiyel sistemi aracılığı ile sağlanır. Durma işlemi teker kampanalarına frenleme yaptırmakla sağlanır. Otomobilde geri kalan aksam, kolay kullanma, lüks ve emniyetle ilgilidir.

  Otomobil motoru: Mevcut otomobil motorlarının gücü 45 ile 425 HP (beygir gücü) arasında değişir. Yarış otomobillerinde bu güç daha da arttırılmıştır. Motorlar dört zamanlı olup, 4, 6, 8 silindirli olabilir. Motorun ana kısımları silindir, piston, piston kolu, sübaplar ve krank şafttır. Pistonların silindir içindeki dikey hareketleri krank şaftta eksenel dönüşe çevrilir (Bkz. Motor). Piston, silindir içinde hareket ettiği için, metal metale sürter. Motorun diğer kısımlarındaki mekanik sürtünmeleri azaltmak için motor, yağlama sistemiyle devamlı yağlanır. Bir otomobil motoru yaklaşık 3-4 litre yağ alır. Yağın akışkanlığı, motor cinsine göre yaz ve kış farklı kullanılır. Yağlama sistemi iyi çalışmazsa motor pistonu, piston kol yatağı, krank şaft yatakları çizilerek bozulur. Neticede motor hasar görür.

  Soğutma sistemi: içten patlamalı motorlarda 2760°C’ye ulaşan bir sıcaklık mevcuttur. Bu hararetin belli sınırlarda tutulması gerekir. Motor sıcaklığı sulu ve havalı sistemlerle kontrol edilir. Su sıcaklığı 71-82°C civarında tutulur. Suyu soğutan, dıştan üfleyen fan sistemi de vardır. Su devri daimi hararetin miktarına göre termostatla kontrol edilir.

  Yakıt sistemi: Otomobilde yakıt sistemi, yakıt tankı, yakıt pompası ve karbüratörden müteşekkildir. Yakıt-hava karışımını ayarlayan karbüratör, otomobilin en mühim parçasıdır. Motorun verimli çalışması için karbüratörün ayar edilmesi gerekir. Yakıt; silindirlere, motor şaftına dişlilere irtibatlı eksantrik şaftının dönmesiyle tahriklenen giriş süpaplarından girer. Patlama olduktan sonra yanmış yakıt yine eksantrik şaftından tahriklenen çıkış süpaplarından egzoza atılır. Egzoza susturucu bağlıdır. Susturucunun görevi, motor patlama gürültüsünü kesmektir.
  1 ... zall bana hep abi der
 • tengir budun un akpli olduğu zamanlar

  .
  tengir budun un akpli olduğu zamanlar
  4 ... ozzy osbourne
 • 75 bin tl sermaye ile ne iş yapılır

  .
  Hocam öncelikle hayırlı geceler,

  istanbul’da Ayla tantuni şubelerinden birinin sahibiyim. isim hakkı olarak 70 bin TL tabela parası alıyorlar. iç dizayn, havalandırma sistemi, ocak vs derken 120 ile 150 bin arasında işletme kurabilirsin.

  Hareketli bir cadde üzerinde çok başarılı sonuçlar elde edebilirsin.

  Bu sadece Ayla tantuni olmak zorunda değil. Kendi markanı da yaratabilirsin. 70 bin TL fen tasarruf etmiş olursunuz.

  Veya işlek bir cadde üzerinde herhangi bir gıda sektörü üzerine iş kurabilirsiniz.

  Ama benim tek tavsiyem hakim olduğunuz bir alanda girişimde bulunun. Karlılık payı çok yüksek diye hiç bilmediğiniz bir alanda iş kurmaya karar verirseniz çok zor günler geçirebilirsiniz.
  7 ... son60dakika
 • yaran twitter iletileri

  .
  yaran twitter iletileri
  32 -3 ... zeytinyagli dolma kalem
 • galatasarayın şahane bir kadro kurduğu gerçeği

  .
  ------------muslera
  mariano -liyundama- marcao- nagatomo
  -----------fernando
  ------ndiaye-----belhanda
  feghouli- cagneee -onyekuruu

  2019 yılında gerçekleşmiş olan hadisedir.

  yedekler
  maicon
  eren
  mitroğlu
  sinan
  yunus
  donk
  linnes
  5 -2 ... vedat minor combo
 • tebrizli javad soleimanpour un atatürk tabloları

  .
  mükemmeldir. sanata ve sanatçıya, vapurda müzik yapana, sokakta dans edene saldıran yobazların moralini bozar.

  tebrizli javad soleimanpour un atatürk tabloları
  tebrizli javad soleimanpour un atatürk tabloları
  tebrizli javad soleimanpour un atatürk tabloları
  tebrizli javad soleimanpour un atatürk tabloları
  8 -1 ... kafam bir milyon
 • ankarada otopark ücretinin günlük 1 tl olması

  .
  Devrim gibi karardır.
  Başkanı Tebrik ederim.

  https://m.mynet.com/arac-...1-tl-olacak-finans-147910
  2 -1 ... atlant isten gelenadam
 • türkiye nin en gereksiz 5 ili

  .
  diyarbakır,tunceli,hakkari,şırnak,van
  6 -4 ... kursadneferi
 • herkes bir bim ürünü soylesin

  .
  herkes bir bim ürünü soylesin
  9 -2 ... cocuk gelisimci
 • ermeni soykırımı için özür dileyelim kampanyası

  .
  arada bıraktıklarımız için özür dileyelim.
  bir işimizi de yarım bırakmasak şaşarım.
  9 -2 ... okutturan
 • jamaika kızak milli takımı

  .
  2018 kış olimpiyat oyunları yayınında eurosport tarafından şerefsizce dalga geçilen takımdır.

  evet, bu akşam denk geldim eurosport'ta.
  jamaika kızak milli takımının 1988 calgary kış olimpiyatlarında yaşadığı talihsizlikle dalga geçiyorlardı.

  "siz turist misiniz?, siz sporcu değilsiniz" tarzı yazılar çıktı ekranda.

  jamaika kızak milli takımı'nın calgary 1988'de başına gelen talihsiz olay;
  https://www.youtube.com/watch?v=nm4DjRcmoPY+

  ulan jamaika dediğiniz yer kar yağmayan, kış sporları ile alakası olmayan bir ülke.
  ufak ve az nüfuslu bir ada ülkesi.
  adamlar buna rağmen, hem erkekler, hem kadınlar kategorisinde 4'lü ve 2'li olmak üzre bundan tam 30 sene önce olimpiyatlara takım yollamışlar.

  ve siz 30 yıl sonra bugün bununla dalga geçiyorsunuz.

  jamaika kızak milli takımı bir kış olimpiyatları efsanesidir ve gönüllerin şampiyonudur.

  biz 80 milyonluk ülke olarak kış olimpiyatlarına 2 elin parmağını geçmeyecek sayıda sporcu gönderiyoruz, küçücük ülke 30 sene önce kızak takımı göndermiş.

  işte bu yüzden jamaika'dan usain bolt gibi dev şampiyonlar, bizden de arda turan'lar ve doping yaptığı için madalyası elinden alınan sporcu müsvetteleri çıkıyor.

  ayrıca jamaika'lılar kızak milli takımları ile gurur duyuyorlar.
  bunun için şarkı besteleyip klip bile çekmişler.
  (bkz: jamaica bobsled team song)--->https://www.youtube.com/watch?v=JzlU7XkjS0Y+
  10 -1 ... tengir budun
 • savaşa hayır

  .
  savaşa hayır
  11 -1 ... sualci
 • güzel ayaklı sözlük kadınları

  .
  güzel ayaklı sözlük kadınları

  Edit: mekan gözükmesin diye kesiyorum fotonun haline bak.
  14 -11 ... pamuk sekerim
 • selahattin demirtaş

  .
  "fıratın batısına da geçecekler sen de mal mal bakacaksın" demişti bir ara. şimdi mal mal bakan kim oluyor acaba?
  2 -1 ... turkuaz54
 • uludağ sözlük düzelene kadar yazmama kararı

  .
  Hergün Allah'a, peygambere, kuran'a; ülkenin seçilmiş cumhurbaşkanına ve meşru hükümetine edilen ağır küfürler ve hakaretlere; belden aşağı müstehcen başlıklara ve yorumlara karşı almamız gereken karardır.
  28 -14 ... malazgirt40