• atatürk öldü artık

  138.
  Her milletin varoluş mücadelesi verdiği zamanlarda yol göstericileri olmuştur. Belki tarihte hiçbir millet bizim kadar badireler atlatmamakla beraber kurtarıcılarına bu derece nankörlük edip saygısız davranmamıştır.
  5 ... centurion
 • ağır ceza davasında yaşanan komik olay

  3.
  insanların komiklik algılayışlarını sorgulaması gereken olay.
  ... centurion
 • nasıl hissediyorsun

  3353.
  https://m.youtube.com/watch?v=4n_2eDY9knk+
  ... centurion
 • hastalanmanın güzellikleri

  26.
  Bilumum ağrı kesici, ateş düşürücünün mayıştırması, kendi kendine keş moduna girmek, alvares’le filan low mode kafalar yaşamak.
  ... centurion
 • boks

  140.
  Proporsiyonumu, sol dizimdeki menisküsü ve sağ kaşımdaki yara izini borçlu olduğum spor.

  Bireysel savunma sporlarının bence en önemlisi, refleksleri mükemmelleştirir. Eş dost sohbetlerinde arkadaşınızın bilinçsizce yere düşürmek üzere olduğu telefon vb. Şeyleri o henüz farkedemeden tutmanızı sağlar. Böylece ufak çapta şekil yapabilirsiniz. Satranç filan hikaye analitik düşünmeyi acayip geliştirir. Kondisyonunuzu idareli kullanmayı öğretir. Tehlikeyi sezinlemenize katkı sağlar. Alelade insanlarla kavga etmek zorunda kalırsanız önce 155’i değil 112’yi ararsınız bir de!
  -1 ... centurion
 • yazarların şu an dinlediği şarkılar

  46431.
  Mabel matiz-boyalı da saçların.
  ... centurion
 • romanın son cümlesi olsaydın ne olurdun

  82.
  Varlığım Türk varlığına armağan olsun!
  ... centurion
 • gözlerine

  4.
  Çiçeği burnunda mabel şarkısı.

  Yar bulamadım yerimi
  Yetiş ya Nûr, yağdır mümkünleri
  Yalın ayak yürüdüm geldim
  Aşksa tabu, aştım müşkülleri
  Yarimin yelkeni olsa
  Yelleri alsa gelse
  Dut gibi sarhoş akşamda
  Mevlam muradım’ verse
  Ahlarımı da duysa
  Çünkü gözlerine ay anam, gözlerine
  Hastayım, aşıgım köz dillerine
  Çöz beni saçılayım, eldir dügme!
  Sevdim cânını cânım, el neyime!
  1 ... centurion
 • çukur kitabı

  4.
  Yanlış ticari hamle, çukur izleyicisi dizisi varken kitap okumaz amk!
  ... centurion
 • dünya başkanlık seçimlerinde kime oy verirsiniz

  4.
  Ortalığı çoh garıştırıyılar gene tranpa vereceem. Sarıadama dört dene reyimiz var hülloooooğ!

  https://m.youtube.com/watch?v=oOSWEpCwq9s+
  Ahan bu da şarkısı, sabah akşam iki oğün dinnerim!
  ... centurion
 • paradaki mantık hatası

  1.
  Şimdi sen mesela iyi bir iş edinmek için çocukluktan itibaren çalışarak iyi bir okul kazanıyorsun, sonra iyi bir iş sahibi oluyorsun ve ay sonunda veya başında sana adına para denen birtakım kağıtlar veriyorlar.

  Gidip o paralarla birtakım mal ve hizmetler alıyorsun. Para veriyorsun elma armut alıyorsun, para veriyorsun sigara alıyorsun mesela. Veya para veriyorsun otel denen bir yerde yatacak yer veriyorlar filan. ilginçtir senin sorgulamadığın gibi karşındaki de sorgulamıyor bu kağıt parçalarını.

  Veya tam tersini düşünelim. Diyelim ki birşeyi elde etmek için yeterli paran yok, hemen o isteğini erteliyorsun veya daha dandiğini alıyorsun. Veya o isteğini karşılamak için algılaması paradan daha zor olan kredi kartı dedikleri bir araç kullanıyorsun. Durum biraz trajikleşebiliyor bazen. Ellerinde yeterince para denen kağıttan olmayanlar veya daha da kötüsü başkalarına epeyce bi bu kağıttan vermesi gerekenler yani borcu olanlar artık kendi hayatlarını sonlandırmayı seçiyor.

  Peki hangi sosyolojik süreçten geçip “hı tamam olur sen bana o kağıttan ver ben ne dersen yaparım” dedik? Ulan avuç içi kadar bir kağıt veriyorsun adam sikiyorsun lan! Şaaaak yetmedi mi bir tane daha veriyorsun hoooop bir daha sikiyorsun amk! (Bilişsel davranışlar kazanmanın önkoşulu duyuşsal olarak hazır bulunmaktan geçer o yüzden bu örneği verdim)

  Peki bir gün insanlar eeeeeeh yeterin lan al o kaadı götüne sok akşamına kadar anam sikildi burda artık para mara istemiyom bana direktoman ekmek ver derse veya artık para ihtiyaçları tatmin edici şekilde karşılamayacak kadar değersizleşirse(hiperenflasyon) ya da toplum artık daha somut ve birincil ihtiyaçlarına yoğunlaşırsa ve istek harcamasına dayalı ekonomi azalır veya yok olursa o zaman paranın alım gücü ne olacak?

  Hep merak ederim ilkel insanlar, iptidai toplumlar yani paranın henüz icat edilmediği çağlarda yaşayanlar anlatıldığı ve akla yattığı üzere takasa dayalı bir ekonomi benimsemişken yani mesela et verip süt alırken veya çiçek verip adam sikerken(bu ikincisi değişmedi gerçi günümüzde de devam ediyor) acaba ne oldu da et vermeden ama ete mukabil birşey verip karşısındakini süt vermeye ikna edebildiler?

  Yani para iktisadi hayatta bir kolaylık mı yoksa aslında bir kandırmaca aracı mı? Takasa dayalı alışverişin mekansal zorluğu veya arz talep dengesizliği mi insanı para kullanmaya itti? insan hangi toplumsal evrimi tamamlayıp hava parası, ayakbastı parası, kafa parası gibi kavramları hayatına soktu?

  Buraya kadar olan kısmı kafanda bir mantığa oturttuyduysan ki hiç sanmıyorum artık işler daha da karmaşıklaşacak. Çünkü artık herhangi bir fiziki varlığı olmayan, herhangi bir mal veya hizmet akdi veya borç hukuku sonucu ortaya çıkmamış ve paritesi çok değişken yeni bir para türü ortaya çıktı! Adına Sanal para veya kripto para dedikleri şey!

  Aslında para düz mantıkla düşünülürse gücü kuvveti yerinde ve ihtiyaçlarını karşılamış ve elinde ihtiyaç fazlası mal bulunan insanların ellerindeki bu mallara sahip olmak isteyen akıllı ancak mal sahibi kadar güçlü kuvvetli olmayan insanların icat etmiş olduğu bir dolandırıcılık aracıdır. Tarihte ilk para kesinlikle bu şekilde ortaya çıkmıştır.

  Peki günümüz toplumunda? Artık kimse zorla bir başkasının elindeki malı alamaz! Almaya çalışırsa diğer insanlar bunu engellemeye çalışır çünkü evrensel ahlak gelişmiştir. Veya devlet denen bir sistemin parayla tuttuğu güvenlik işçileri vardır. Bu kimseler hırsızları yakalarlar ve yine para karşılığı çalışan kimselerin huzuruna çıkararak hırsızın akıbeti için bir karar vermesini beklerler!

  Yani bir nevi para düzeni sağlar! Ama aslında düzeni bozarak yapar bunu! Bir nevi kuyruğundan başlayarak kendini yiyen bir yılan gibi! Kuyruğundan kopardığı her parçayla canı acıyıp küçülürken o parçayla beslenip gürbüzleşen!

  Şimdi sen söyle para nedir? Elinin kiridir! Puşta yakışır deme tatmin edici bir cevap ver?

  Nasıl diyordu tüttüren boğa;

  Son ağaç kesildiğinde, son balık öldüğünde ve son nehir kuruduğunda beyaz adam paranın yenmeyen birşey olduğunu anlayacak!
  2 ... centurion
 • bankacılık sistemi çökerse ne olur

  9.
  (bkz: paradaki mantık hatası)
  ... centurion
 • iyi seks yaptığı düşünülen ünlüler

  7.
  (bkz: serena williams)
  2 ... centurion
 • yaran videolar

  1462.
  Yeğeninin oyuncak dinazorunun kafasını kurban kesiyorum diye kesen kafadan firik bi adam vardı, bu adamın abisi la sen beni arkadaşlarıma rezil ediyon anasını siktiminin çocuğu diye dövüyordu, her iki adamın müşterek annesi ise bu kardeş kavgasına dur demeye çalışıyordu, videoyu aradım mamafih bulamadım ancak zannediyorum ki hatırladınız!
  ... centurion
 • bütün filmi anlatan fragmanlar

  2.
  Teaser of Recep ivedik series is showing all of the movie’s introductions for a short time abi!

  Ahan da inanmazsan for example;

  —spoiler—
  Böhöhöhöyt
  —spoiler—
  ... centurion
 • aşk

  15925.
  En güzel en saf hali lise yıllarında yaşanan.
  ... centurion
 • bir kadını kendine bağlamanın yolları

  83.
  Dostunuz gibi sevin, düşmanınız gibi sevişin!
  1 ... centurion
 • nafaka

  102.
  Türk hukuk sistemindeki garabettir. Akıl mantıkla izahı yoktur.
  3 ... centurion
 • yazarların soğuk algınlığını atlatma tarzları

  14.
  (bkz: theraflu)
  (bkz: iliadin)
  1 ... centurion
 • jawohl

  3.
  Alman VHS pornoları ile ikinci dünya savaşı konulu filmlerinde bolca geçen replik.
  ... centurion
 • yeni şeyler getiriyorum